References

Contacts

PROMA, s.r.o.
head office: Bytčická 16, 010 01 Žilina, Slovakia
post: Bytčická 16, 010 01 Žilina, Slovakia
phone: + 421 / 41 / 707 88 00 – 1
e-mail: sekretariat.za@proma.sk

Žilina zažíva bytový boom

Žilina v súčasnosti zažíva prudký rast výstavby bytov, aj kvôli investícii Kie. V 90-tisícovom severoslovenskom meste by ich malo v najbližších dvoch rokoch postaviť 3533 bytov. Vyplýva to z monitoringu projektantskej firmy Proma o pripravovaných a rozostavaných bytov, ktoré sa majú dokončiť do konca roku 2007. Vlani sa v celom Žilinskom kraji dokončilo 2000 bytov a na Slovensku 15-tisíc bytov. `V súčasnosti je v Žiline nedostatok bytov, preto je to prirodzená reakcia investorov.

Podľa našich odhadov je to počet dostatočne vysoký na to, aby dokázal naplniť dopyt po bývaní,` povedal Jozef Štrba, technický riaditeľ Promy. Priemerné ceny štvorcového metra v novopostavených bytoch sa pohybujú medzi 27- a 30-tisíc korunami vrátane pozemku, ale bez 19-percentnej DPH. Vrátane dane sa blížia k hranici 35-tisíc korún za štvorcový meter, čo je na úrovni mnohých stavieb v okolí Bratislavy alebo v hlavnom meste samotnom. `Údaj o počte bytov, ktoré sa v súčasnosti stavajú, je veľmi vysoký. Trh v Žiline je malý, nedokáže pohltiť také množstvo bytov. Najmä nie za ceny, ktoré sú na úrovni bratislavských. Myslím, že dôjde k situácii, keď sa investori budú musieť rozhodnúť, či byty zlacnia, alebo si ich podržia a začnú ich prenajímať. Reálnejšia je tá prvá možnosť,` povedal Eugen Cagáň, konateľ realitnej kancelárie Custom Real.

Nadsadené ceny nových bytov sa podľa neho prejavili nárastom cien starších bytov o 10 až 20 percent za posledného tri štvrte roka. `Ak zoberiem hrubý priemer, tak staršie byty sa predávajú za 20-tisíc korún za štvorcový meter. Oproti novým aj po zarátaní potrebných rekonštrukcií vychádzajú o dosť lacnejšie,` dodal Cagáň. Štefan Bošnák, primátor 70-tisícovej Trnavy, kde sídli továreň PSA Peugeot Citroën, koncom minulého roka uviedol, že sa v najbližších dvoch – troch rokoch sa v meste dokončí približne 2 000 bytov. Ďalšia tisícka v priľahlých obciach. Primátor si však myslí, že potom sa výstavba nových bytov v Trnave výrazne spomalí. ,,Dôvodom sú vysoké ceny v meste, ak v dedine o niekoľko kilometrov ďalej dáte za pozemok zlomok toho, čo v Trnave nemáte nad čím rozmýšľať,` dodal Bošnák.

Proma naopak odhaduje, že v rokoch 2008 a 2010 by mohla prudká výstavba bytov v Žiline pokračovať. ,,Vychádzame z veľkých predajov pozemkov v oblastiach určených na bytovú výstavbu. Náš odhad môže ovplyvniť, či to bude výstavba domov alebo bytov, ale najmä to, kedy sa investori rozhodnú stavať. Určite si počkajú na to, aký bude záujem o byty, ktoré sa stavajú súčasnosti,` doplnil Štrba. Výstavba bytov v Žiline do roku 2010 • stavia sa a pripravuje sa do roku 2007: 3533* • predpoklad na roky 2008 – 2010: 1500 • celkový predpoklad do roku 2010: 5033 • predpokladaný počet obyvateľov v jednom byte: 3,5 • celkový predpokladaný prírastok obyvateľov do roku 2010: 17 616

Zdroj: Proma Žilina, *stav k 20. 3. 2006


File to download:

Top