References

Contacts

PROMA, s.r.o.
head office: Bytčická 16, 010 01 Žilina, Slovakia
post: Bytčická 16, 010 01 Žilina, Slovakia
phone: + 421 / 41 / 707 88 00 – 1
e-mail: sekretariat.za@proma.sk

Ruské stavebníctvo začínajú ovládať Turci

Pre zahraničné firmy je najlákavejšia Moskva, kde sa sústreďujú investície bohatých Rusov. Ruské stavebníctvo začínajú ovládať Turci Daniela Zverková V Rusku vlani vydali približne 300 licencií pre zahraničné stavebné spoločnosti, ktoré ich oprávňujú stavať na tomto obrovskom území. Najviac ich získali Turci, až 45. Po nich nasledujú firmy zo Spojených štátov amerických a Cypru. Veľký záujem stavať v Rusku však majú aj Fíni, Nemci a Srbi..

Inzercia Zo Slovenska pôsobí v Ruskej federácii päť firiem – projektová organizácia Proma a stavebné spoločnosti Stavomontáže, Váhostav, Tatrapoma a Novosedlik. Veľký hráč na ruskom trhu je aj Izomat z Novej Bane, ktorý však licenciu nepotrebuje, pretože vystupuje len v úlohe dodávateľa stavebných materiálov.

Pre stavbárov je pritom zaujímavá najmä Moskva, kde sa sústreďujú veľké investície bohatých Rusov. Licencia je úradné povolenie na vykonávanie stavebných prác a musia ju mať tak domáce, ako aj zahraničné spoločnosti, vysvetľuje splnomocnený zástupca ruského Federálneho licenčného centra v Bratislave Jozef Naňák. Rusko je podľa neho veľká krajina a potrebuje mať prehľad, kto sa pohybuje na trhu a či riadne platí. Povolenie môže získať len podnik, ktorý má v krajine vlastné zastúpenie a je registrovaný na daňovom úrade, pričom licencia môže byť regionálna alebo celoštátna, s najdlhšou možnou lehotou platnosti päť rokov.

Cyprus, ktorý sa pokladá za daňový raj, je pre nás prekvapením. No aj z toho vidieť, aký perspektívny trh pre stavebníctvo je Rusko a ako sa tam firmy snažia dostať napriek až neprijateľnému daňovému zaťaženiu, hovorí riaditeľ Promy Ján Majerský. Pripomína, že v súčasnosti je v Rusku napríklad daň zo zisku 24 percent a musí sa navyše platiť štvrťročne. Pokiaľ ide o firmy z USA, nestavajú v Moskve, ale zameriavajú sa zväčša na veľké stavebné úpravy pre rôzne naftárske spoločnosti na Sibíri, teda na špeciálne práce, na ktoré majú referencie. Turci sú podľa Majerského úspešní preto, že sú najlacnejší. Stavajú všetko a v najhoršej kvalite. Byty, plavárne…

Vlani im jedna dokonca spadla, dodáva. Išlo o spoločnosť Kocak Insaat, ktorej sa vo februári 2004 zrútila strecha luxusného zábavného centra v Moskve a zabila najmenej 25 ľudí. Aj Prome sa v Rusku darí. Sme totiž lacnejší ako ruskí projektanti, ktorí majú drahšie ceny projektových prác, pretože ich oceňujú percentami zo stavebno-montážnych prác. Platí to predovšetkým pre Moskvu, za ňou sú ceny nižšie, podobné ako u nás, podotýka Majerský. Proma vlani dosiahla rekordný obrat Minuloročný obrat Promy dosiahol 80 miliónov korún, čo je historicky najviac od vzniku spoločnosti, z toho 85 percent bolo z projektovej činnosti. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast asi o jednu pätinu. Zisk po zdanení bol necelých 9 miliónov korún, asi o 2,6 milióna viac ako v roku 2003. Spoločnosť v súčasnosti priamo zamestnáva 38 zamestnancov, hoci pre ňu pracuje až 65 pracovníkov. Sú to interní subdodávatelia a pracujú pre spoločnosť na zmluvu. Vlani firma projektovala predovšetkým realizačné projekty pre Kia Motors a projekty výrobných závodov spoločnosti Swedwood v Liptovskom Mikuláši a v Moskve. Získať licenciu je podľa Majerského pomerne náročné. Žiadateľa to stojí od 10- do 15-tisíc dolárov.

Proma vlastní celoruskú licenciu s platnosťou do roku 2007. Ako uvádza Majerský, už koncom minulého roka mali zabezpečené kontrakty na rok 2005 za 400-tisíc dolárov. Licenciu máme, ale teoreticky ju nepotrebujeme, pretože dorábame jednorazovú zákazku pre slovenské ministerstvo zahraničných vecí, hovorí predseda predstavenstva a finančný riaditeľ žilinských Stavomontáží Marián Kostolný. Nie je to podľa neho typický vývoz stavebných prác, pretože ide o rekonštrukciu Slovenského domu a Slovenského inštitútu v Moskve. V 12-poschodovom objekte sa rekonštruovali byty slovenského veľvyslanectva, reštaurácie, hotelové priestory a bazén. Kostolný pripomína, že ruský stavebný trh je nevyspytateľný a spolupracovať sa oplatí len s preverenými partnermi. Izomat dodáva do Ruska ročne 27-tisíc ton izolačného materiálu, čo je tretina jeho celkovej produkcie. `Vlastné zastúpenie v Moskve už máme deväť rokov a spolupracujeme len s preskúšanými partnermi, hovorí oblastný manažér Izomatu pre východnú Európu Vladimír Zvonár.

Podľa neho až 80 percent dodávok smeruje do európskej časti Ruska, zvyšok na Ural a Ďaleký východ, dokonca až na Čukotku. Hlavné mesto Ruska je rajom pre stavebné firmy – V Moskve sa ročne pohybuje okolo 800-tisíc stavbárov, ktorí prestavajú asi 40 mld. USD – Podľa washinhtonského Urban Land Institute je Moskva najlepším mestom na investovanie do nehnuteľností v Európe – V Moskve je už asi 3 000 inleligentných budov a približne 10 inteligentných bytových domov, pričom ich priemerná cena sa pohybuje okolo 4500 USD/m2

Zdroj: Proma, s. r. o., http://hnonline.sk/3-22505765-Proma-MajerskýFD-k00000_detail-d0 HN.HNONLINE.SK 17. 5. 2005 00:00


File to download:

Top