References

Contacts

PROMA, s.r.o.
head office: Bytčická 16, 010 01 Žilina, Slovakia
post: Bytčická 16, 010 01 Žilina, Slovakia
phone: + 421 / 41 / 707 88 00 – 1
e-mail: sekretariat.za@proma.sk

Ruské aktivity slovenskej firmy

Žilinská Proma, s.r.o., úspešne expanduje na obrovskom východnom trhu Žilinská architektonická a projektová spoločnosť Proma uzavrela prednedávnom kontrakt na výstavbu nového administratívneho centra jedného z najväčších ruských ťažobných komplexov OMEK v Starom Oskole, 200 km južne od Moskvy.

Výška kontraktu činí 250-tisíc USD. Riaditeľ firmy Proma, s.r.o., Ján Majerský o tom hovorí: „Dohodnutý rozsah prác by sme mali ukončiť do júna 2005, kedy máme podľa plánu začať realizáciu nového objektu a pustiť sa do rekonštrukcie troch existujúcich administratívnych budov.“ V súčasnosti pracuje firma na nových podnikateľských možnostiach v Ruskej federácii. Je účastníkom medzinárodných tendrov na výstavbu logistických skladových komplexov v obci Bogoljubovo vo Vladimírskej oblasti, uchádza sa o výstavbu hotelovo-oddychového centra v Sankt Petersburgu s predpokladaným rozpočtom projektu 30 mil. USD.

Proma sa prihlásila aj do súťaže na výstavbu montovaných poschodových garáží priamo v Moskve. „Našinec si obrovské priestory ruského trhu dokáže len ťažko predstaviť. Existuje tu veľká potreba rekonštrukcie bytov a budov“. Len v Moskve sa stavia niekoľkonásobne viac bytov ročne ako na celom Slovensku,“ poukazuje J. Majerský. Proma pôsobí v Rusku od roku 1994. Ako jediná firma zo Slovenska získala licenciu na projektové a inžinierske práce pre celé územie Ruskej federácie.

V novembri 2002 otvorila v Moskve svoju kanceláriu. Jej úlohou je príprava stavebných investícií v Rusku. V roku 2003 realizovala Proma veľký projekt výstavby výrobného závodu Sweedwood. Jeho výstavba v blízkosti Moskvy sa začala v lete tohto roku. Manažment firmy spracoval v Rusku aj projekt na rekonštrukciu objektov zastupiteľského úradu Slovenskej republiky a Spoločenského domu SR v Moskve.

V spolupráci s ruskými bankami a zahraničným finančným kapitálom pripravuje Proma financovanie logistických skladových centier v okolí Moskvy a bytov na okraji hlavného mesta Ruskej federácie. „Keďže ide o dlhodobejšie projekty, ich príprava si vyžiada aj spracovanie podnikateľských zámerov, ekonomických a architektonických štúdií i množstva dokumentov pre finančné inštitúcie vrátane preukázania garancií návratnosti týchto projektov,“ vysvetľuje J. Majerský. Väčšinu týchto prác Proma aj financuje, čo jej vytvára pozíciu generálneho konzultanta , resp. generálneho kontraktora výstavby.

zdroj: Alexander Sotník, Profit/podnikanie, 13.12.2004


File to download:

Top