References

Contacts

PROMA, s.r.o.
head office: Bytčická 16, 010 01 Žilina, Slovakia
post: Bytčická 16, 010 01 Žilina, Slovakia
phone: + 421 / 41 / 707 88 00 – 1
e-mail: sekretariat.za@proma.sk

Proma dosiahla vlani tržby v objeme 78,1 mil. Sk

Žilinská architektonická a projektová spoločnosť Proma, s.r.o. dosiahla v minulom roku tržby za vlastné výkony v objeme 78,1 mil. Sk. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 19,1 mil. Sk. Ako ďalej informoval riaditeľ spoločnosti Ján Majerský, vlaňajšok ukončila firma s čistým ziskom na úrovni 8,8 mil. Sk, čím sa jeho výška medziročne zvýšila o 2,6 mil. Sk. Podľa spoločnosti zaberá Proma 35,7-percentný podiel na trhu inžiniersko-projektových spoločností na Slovensku.

Najvýznamnejšími projektmi, ktoré realizovala spoločnosť v roku 2004, bola podľa Majerského predprojektová a projektová príprava na stavbe pre automobilku Hyundai/Kia a projekty výrobných závodov spoločnosti Swedwood v Liptovskom Mikuláši a v Moskve. Okrem toho podnik zabezpečil hlavne pre obce a mestá projektovú prípravu pre viac ako 600 bytov v bytových domoch na celom území Slovenska. V budúcom roku pokračujeme v predprojektovej a projektovej príprave priemyselných objektov na Slovensku, ako aj s prípravou projektov v Rusku, kde sa zameriame hlavne na administratívne a spoločenské objekty a bytové domy, zdôraznil Majerský.

Spoločnosť Proma pôsobí aktívne okrem Slovenska aj na trhu v Ruskej federácií, na ktorý sa začala orientovať už v roku 1995. Na tomto trhu je totiž veľká potreba rekonštrukcie bytov a výstavby logistických skladových centier a objektov, a to nie len v Moskve, ale aj iných väčších mestách, skonštatoval Majerský. Podľa neho by práve výnosy zo strediska Proma v Moskve mali v tomto roku zabezpečiť zvýšenie tržieb o 15 %. Už koncom minulého roka mala totiž firma podľa jej riaditeľa na tomto trhu podpísané kontrakty na rok 2005 v objeme 400 tis. USD. V minulom roku pritom export do Ruska predstavoval 2,4 % z tržieb, v tomto roku predpokladá Majerský ich nárast až na zhruba 15 % z tržieb.

Spoločnosť podľa jej riaditeľa preinvestovala vlani vyše 7 mil. Sk. V tomto roku plánujeme preinvestovať približne rovnaký objem financií, skonštatoval Majerský. Rozhodujúca časť investícií smerovala minulý rok do zriadenia strediska v Bratislave a v Nitre, ako aj do prevádzky strediska v Moskve. Spoločnosť sa tiež presťahovala do nových priestorov v Žiline. Investovali sme predovšetkým do hardvérového a softvérového vybavenia, povedal Majerský. Spoločnosť Proma sa zaoberá architektúrou a projektovaním stavieb, prípravou stavebných investícií a technickým dozorom stavieb.

Vznikla v roku 1990, pričom od roku 1994 podniká ako spoločnosť s ručením obmedzeným so základným imaním 3,5 mil. Sk. Proma vlastní licenciu pre projektové, inžinierske a technické práce vo výstavbe v celej Ruskej federácii s platnosťou do roku 2007. Koncom minulého roka zamestnával podnik 61 ľudí, v tomto roku predpokladá Majerský ich nárast len v minimálnom množstve. Chceme sa totiž viac zamerať na outsourcing pracovníkov a projektových tímov, uzavrel Majerský.

zdroj: Sita 12.4.2005


File to download:

Top