References

Contacts

PROMA, s.r.o.
head office: Bytčická 16, 010 01 Žilina, Slovakia
post: Bytčická 16, 010 01 Žilina, Slovakia
phone: + 421 / 41 / 707 88 00 – 1
e-mail: sekretariat.za@proma.sk

Projektanti, stavbári: Trh stláča ceny

Vyššie ceny v cenníkoch podľa generálneho riaditeľa Plastiky Nitra Ľubomíra Jahnátka vítajú projektanti i stavebné firmy. Honorár projektantov sa totiž odvíja od ceny stavby a stavebné firmy by týmto spôsobom mohli získať rezervu pre prípadné nedostatky. Predstavitelia obidvoch profesií sa bránia. Je pravda, že sa výška honoráru odvíja od ceny stavby. Ale aj projektanti môžu ísť iba tam, kde ich pustí trh, povedal riaditeľ žilinskej projektantskej spoločnosti Proma Ján Majerský.

Odmena projektanta sa riadi troma zaužívanými cenníkmi. Ide však výhradne o odporučené ceny,zdôrazňuje Majerský. Napríklad honorár za kompletnú projektovú dokumentáciu bytového domu s rozpočtom dvadsať miliónov korún môže podľa jedného z cenníkov byť minimálne 497-tisíc, najviac však 583-tisíc korún.

Konkurencia na trhu však núti projektantov ísť na minimálnu úroveň odporučenej ceny, prípadne ešte o desať až pätnásť percent nižšie. Pri opakovaných projektoch podľa Majerského cena predstavuje dokonca tridsať až päťdesiat percent pod minimálnu odporučenú hranicu. Stavebné firmy sa nesnažia stavby predražovať.

Veď stavebníctvo je v období obrovskej recesie až kríze. Je to naopak. Tlačia ceny prác aj materiálov dole, pretože inak by neboli konkurencieschopné,` protestuje generálny riaditeľ stavebnej firmy Hílek a spol. Jozef Hílek.


File to download:

Top