References

Contacts

PROMA, s.r.o.
head office: Bytčická 16, 010 01 Žilina, Slovakia
post: Bytčická 16, 010 01 Žilina, Slovakia
phone: + 421 / 41 / 707 88 00 – 1
e-mail: sekretariat.za@proma.sk

Málo ponúk, aby mohli žiť

Lukratívne zákazky získavajú v Ruskej federácii Ešte vo februári získala Proma Žilina garanciu moskovskej banky Fora Bank na výstavbu obchodno-zábavného centra v Zelenograde pri Moskve. Na základe nej môže realizovať výstavbu tohto centra pre vopred určeného zákazníka a budúceho prevádzkovateľa, ktorým bude spoločnosť SIV Moskva. Proma v súčasnosti pripravuje architektonickú štúdiu stavby a finančnú schému, ktorá zabezpečí systém financovania za pomoci bankovej záruky Fora Bank.

Proma zároveň pracuje na projektovej dokumentácii na vydanie stavebného povolenia a tendrovej dokumentácie pre výber zhotovovateľa stavby, ktorým by mala byť slovenská stavebná firma. Okrem toho sa v Moskve Proma zaoberá aj prípravou kontraktu pre švédsku firmu Sweetwood na výstavbu výrobnej haly spracovania dreva pre nábytkársku výrobu, ktorú postavia asi 40 km za Moskvou. Tento perspektívny a zaujímavý kontrakt majú uzatvoriť do konca septembra.

Žilinská spoločnosť zatiaľ považuje svoju investíciu na ruskom trhu za výhodnú, a preto rokuje s ruskými partnermi aj o otvorení zastupiteľstva v Moskve a zúčastňuje sa tendrov v oblasti bytovej výstavby a obchodných centier, s čím má najväčšie skúsenosti. V bytovej výstavbe Proma v súčasnosti pripravuje projekty na výstavbu približne 500 bytov. V tejto oblasti však musí čeliť stagnácii, ktorú u nás sprevádza už notoricky známy nedostatok finančných zdrojov a časté zmeny podmienok finančnej podpory pre výstavbu nájomných bytov. Na takúto situáciu reaguje prípravou finančne prijateľnej výstavby bytov s primeraným plošným štandardom, spĺňajúcej technické a prevádzkové požiadavky na bývanie.

Proma v tom využíva skúsenosti z posledných troch rokov, kedy projektovo pripravila 42 bytových domov s asi 850 bytmi v cene takmer 900 mil. Sk. Jej výsledky práce trikrát ocenili v súťaži Progresívne cenovo dostupné bývanie, vyhlásenej Ministerstvom výstavby a regionálneho rozvoja SR. V tomto roku za projekt na výstavbu bytového domu v Hnúšti získala 2. miesto. Zaradený je aj v katalógu bytových domov, ktorý Proma Žilina každoročne vydáva ako ponuku opakovaných projektov pre investorov v oblasti bytovej výstavby.

zdroj: Michal Ruža, Hospodársky denník z 21.8.2003


File to download:

Top