References

Contacts

PROMA, s.r.o.
head office: Bytčická 16, 010 01 Žilina, Slovakia
post: Bytčická 16, 010 01 Žilina, Slovakia
phone: + 421 / 41 / 707 88 00 – 1
e-mail: sekretariat.za@proma.sk

Doma pre Japoncov, vonku pre Rusov

Doma pre Japoncov, vonku pre Rusov Proma vypracuje štúdiu a projektovú dokumentáciu pre nové administratívne centrum ruského ťažobného závodu OEMK. Bratislava , 1.12.2004 ( hn / Daniela Zverková, TASR ) Žilinská architektonická a projektová spoločnosť Proma získala v Rusku kontrakt na časť konzultačných prác pre nové administratívne centrum ťažobného závodu firmy OEMK v Starom Oskole v Belgorodskej oblasti, asi 200 km južne od Moskvy.

Cena kontraktu dosahuje 250-tisíc amerických dolárov. „Zákazka zahŕňa štúdiu, projekt pre stavebné povolenie i realizačný projekt. Následne budeme zabezpečovať na stavbe aj technický dozor,“ vysvetľuje riaditeľ Promy Ján Majerský. Celý súbor konzultačných prác vychádza približne na osem až desať percent z celkových nákladov stavby, no v súčasnosti sa väčšinou ráta s hodinovou sadzbou. Naši konzultanti pritom berú 600 korún na hodinu, zahraniční tak isto, ale v eurách,“ ilustruje Majerský.

Proma participuje v spolupráci s japonskou konzultačnou spoločnosťou Takenaka aj na príprave výstavby závodu Kia Motors pri Žiline. V prvej fáze išlo o vypracovanie projektovej dokumentácie pre územné rozhodnutie, v súčasnosti Proma spolu s ďalšími dvoma projektovými ústavmi spracúva ako generálny projektant aj projektové dokumentácie pre stavebné povolenie na časť inžinierskych objektov vnútri areálu. Proma vznikla v roku 1990 a sídli v Žiline. Od roku 1994 podniká ako spoločnosť s ručením obmedzeným a základným imaním 3,5 milióna korún. Tohtoročný obrat odhaduje na 80 miliónov korún, vlani dosiahol 59,2 milióna korún.

Proma okrem Slovenska pôsobí aj v Česku, Poľsku, Nemecku, bývalej Juhoslávii, Taliansku a Španielsku. Do roku 2007 má licenciu na projektové, inžinierske a technické práce v celej Ruskej federácii. „Veľkú perspektívu nám ponúka hlavne Moskva, kde sa ročne prestavia okolo 40 miliárd dolárov,“ hovorí Majerský. Ako dodal, len bytov sa má v Moskve budovať ročne jeden milión. Na porovnanie, celý bytový fond na Slovensku predstavuje 1,6 milióna bytových jednotiek.

Žilinská firma má záujem aj o Baku a Turecko. Okrem domáceho a ruského developerského trhu sa chce Proma lepšie etablovať aj v Baku a Turecku. Podľa Majerského sú s ponukou projektov v súčasnosti na zozname piatich medzinárodných tendrov na výstavbu rôznych objektov, od logistických skladových komplexov, cez hotelovo-relaxačné centrá, až po montované poschodové garáže. Napríklad v Rusku pripravuje v spolupráci s ruskými bankami a zahraničným finančným kapitálom financovanie výstavby ďalších priemyselných budov. Sú to dlhodobé projekty, ich príprava si žiada aj spracovanie podnikateľských zámerov a ďalších architektonických štúdií vrátane preukázania garancií návratnosti projektov. „Väčšinu týchto prác Proma aj financuje,“ podčiarkuje Majerský.

zdroj: 1.12.2004 ( hn / Daniela Zverková, TASR )


File to download:

Top